Ako vyrobiť protiprachové dýzy na pílu a vŕtačku

Pri opravách v byte sa vytvára veľa prachu a zvyškov. Hlavnými „dodávateľmi“ znečistenia sú vŕtačky, rotačné kladivá alebo okružné píly. Prítomnosť prachu a triesok ovplyvňuje nielen zdravie ľudí, ale tiež prispieva k zvýšenému opotrebovaniu drahého náradia.

Výrobcovia vynašli veľa zariadení, aby znížili negatívny dopad výrobkov na spracovanie materiálov. Nie každý z nich však bude vyhovovať jednému alebo druhému modelu nástroja, preto mnohí remeselníci vyrábajú protiprachové dýzy vlastnými rukami.

Najjednoduchším zariadením na zachytávanie prachu je papierové vrecko prilepené k stene pomocou pásky. Aby sa zabránilo vniknutiu prachu do očí pri vŕtaní stropu alebo iných podobných povrchov, môže byť zberač prachu vyrobený z plastovej fľaše alebo z jednorazovej šálky z polystyrénu.

Toto sa vykonáva nasledujúcim spôsobom. Z fľaše odrežte spodnú časť. Jeho výška by mala byť menšia ako dĺžka vŕtačky. Na dne fľaše alebo šálky, do ktorej je vŕtačka vložená, sa vytvorí otvor. Na konci práce sa vrták odstráni a prach sa zlikviduje. Ako voliteľná možnosť sa v spodnej časti fľaše alebo pohára vytvorí otvor pre veľkosť vŕtacieho skľučovadla a priamo na jeho telo sa položí improvizované vrecko na prach.

Ďalšie jednoduché zariadenie na zachytávanie prachu je vyrobené z kusu PVC rúrky s priemerom 20 - 30 mm a dĺžkou 100 - 150 mm. Jedna jeho hrana je odrezaná v uhle 30 stupňov a ostré hrany sú odstránené ostrým nožom alebo jemným brúsnym papierom. Potom sa v rovnakom uhle do potrubia vyvŕta diera, do ktorej sa zasunie kus silikónovej hadice, napríklad z hydraulickej úrovne.

Opačný koniec je uzavretý vakom na zachytávanie nečistôt. Vyrába sa z prsta gumovej rukavice. Ak neexistujú rukavice, otvor utesnite páskou. Počas používania je vŕtačka vložená do silikónovej hadice a plastová trubica je pevne pritlačená k stene.

Pri práci s ručnými alebo pokosovými pílami sa okrem prachu vytvára veľa pilín. Väčšina moderných nástrojov je vybavená špeciálnymi vreckami alebo puzdrami s otvormi na zber odpadu. V prípadoch, keď nie je po ruke bežná taška, bude hrať svoju úlohu pravidelná ponožka. Mal by byť vyrobený z hustého materiálu a nemal by mať otvory. Ponožka je bezpečne pripevnená k telu pomocou kovovej svorky. Je iba dôležité nezabudnúť na ňu častejšie triasť.

Zanechajte Svoj Komentár