Čo robiť, ak sú zuby na píle zlomené a matné

Na spracovanie dreva sa používajú rôzne druhy píl. Najbežnejšou z nich je ručná píla. Pritom sa rezné plochy jej zubov opotrebujú. Okrem opotrebovania sa môžu zlomiť aj niektoré zuby píly. To všetko spôsobuje problémy pri používaní nástroja.

Naostrovanie píl sa zvyčajne robí nezávisle. Potrebujete iba trojuholníkové súbory, súpravu súborov a zverák. Na opravu krížovej pílky je jej čepeľ upnutá vo zveráku. Potom pridržaním piliera trojuholníkového tvaru pod uhlom k zubu dôjde k spracovaniu jeho povrchu. Najskôr zbrúsite zuby na jednej strane čepele. Potom sa prevráti a opät 'upnuté vo zveráku sa zuby opracujú na druhej strane.

Brúsenie píl na pozdĺžne rezanie sa vykonáva vo zvislej polohe. Jej plátno je zovreté vo zveráku a spracované súborom kosoštvorcovej sekcie. Niektorí majstri na tento účel používajú súbory. Proces zaostrenia je rovnaký ako pri priečnej pile. Na konci práce sa všetky ostriny z píl odstránia brúsnym papierom.

Oprava zlomených alebo zle opotrebovaných zubov je ťažšia. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako to urobiť. Niektorí „majstri“, ktorí sa absolútne neznajú v technológii spracovania kovov, odporúčajú na tieto účely použiť brúsku. To sa nedá urobiť. Rezací kotúč rotujúci vysokou rýchlosťou prehrieva kovovú pílku. Výsledkom bude, že nové zuby budú krehké.

Práca sa začína úplným odstránením starých zubov. Na tento účel sa pozdĺž plátna použije priama čiara. Starý zárez je odstránený na elektrickom šmirgli, dávajte pozor, aby ste neprehriali kov. Potom odstúpením od spodného okraja plátna 5 mm nakreslite ďalšiu čiaru. Označí výšku budúcich zubov.

Po nainštalovaní brúsneho kotúča so šmirgľovým diamantovým povlakom na šmirgli sú zuby rezané po celej dĺžke čepele pílky. Malo by sa pamätať na to, že vzdialenosť medzi nimi musí byť presne rovnaká.

Teraz je potrebné zuby odtrhnúť, inak pilka nebude vidieť. To sa vykonáva pomocou najjednoduchšieho zariadenia. Je vyrobený z kovového pásu, ktorý na ňom vytvára priečny rez zodpovedajúci hrúbke pílky. Zuby sú ohýbané rôznymi smermi v šachovnicovom vzore. Odchýlka hornej časti zuba od vertikály by mala byť približne 1 - 2 mm. V záverečnej fáze pílili.

Zanechajte Svoj Komentár