Ako zostaviť plnohodnotný rozbočovač z nepotrebného koša

Koncom leta sa pre mnohých obyvateľov vidieka objaví otázka ťažby palivového dreva na zimu. Hlavným spôsobom nasekania klinov je použitie pravidelného sekáča. Tento proces je veľmi časovo náročný a vyžaduje veľa času. Výrazne zjednodušené umožňuje špeciálne zariadenie - štiepač dreva.

Výroba štiepačky dreva s mechanickým alebo hydraulickým pohonom je dosť náročná na výrobu. Súčasne je možné ručne poháňaný prípravok rýchlo zostaviť z bežného kovového odpadu. Použitie takéhoto predmetu pomôže výrazne znížiť fyzickú aktivitu pri sekaní dreva a zvýšiť produktivitu práce.

Dizajn ručného štiepača dreva je vertikálne namontovaný stojan alebo rám, na ktorom sú pevne upevnené stupňové zarážky pre kliny. Rezanie palivového dreva sa vykonáva pomocou dlhej páky so špeciálnou čepeľou. Jeden koniec páky je pripevnený k hornej časti stojanu prostredníctvom otočného kĺbu. Druhý koniec páky má rukoväť.

Najprv urobte stupňovité zastávky. Materiál pre ne bude dva kusy kovového rohu so šírkou 40 - 50 mm a dĺžkou 50 cm. Po odklone od okrajov rohu asi 10 cm ho označte vo forme hrebeňa. Výška zubu by mala byť 5 cm a šírka 3 až 4 cm. Druhý kus rohu je vyznačený podobným spôsobom.

Po upnutí kúska rohu vo zveráku sa zuby hrebeňa vyrezajú pomocou brúsky. Potom sa z rohu rovnakej šírky vystrihnú ďalšie dva kúsky po 10 cm. Sú zvarené medzi dlhými úsekmi rohu. Dôraz sa tak kladie na kliniky.

Štiepač dreva je vyrobený z kúska starej automobilovej pružiny. Najlepšia časť je z osobného automobilu. Z nej je vyrezaná dĺžka 35 až 40 cm a na sústruhu na jeden z koncov je špeciálne privarená objímka otočného čapu. Ak to nie je možné, môžete použiť kúsok guľatej rúrky so silnou stenou.

Dĺžka rukávu by mala zodpovedať vzdialenosti medzi rohmi hrebeňa. Otvory sa do nich vŕtajú a pomocou skrutky a matice pohyblivo pripevňujú štiepaciu čepeľ. Pre väčšie pohodlie budete musieť predĺžiť rukoväť čepele. Za týmto účelom zoberte okrúhlu rúru s priemerom 25 - 32 mm požadovanej dĺžky. Potom je na jednom z jeho okrajov vytvorená pozdĺžna časť s dĺžkou 5 až 7 cm, do ktorej je čepeľ namontovaná a oparená.

Výsledná konštrukcia je privarená k rúrke alebo pohyblivému rámu vykopanému do zeme a začať pracovať. Na tento účel dolný okraj klinov spočíva na hrebeni a pri pôsobení naň s čepeľou cez páku sa rozdelí.

Zanechajte Svoj Komentár