Ako namažiť skľučovadlo na vŕtačku a prečo je to dôležité

Na zabezpečenie normálnej činnosti ktoréhokoľvek mechanizmu alebo nástroja je potrebné pravidelne vykonávať údržbu. Tieto práce zahŕňajú čistenie mechanizmov pred znečistením, ich mazanie a výmenu opotrebovaných častí. Elektrická vŕtačka si vyžaduje podobnú pozornosť.

Pri použití vŕtačky sa vytvára veľké množstvo úlomkov vo forme prachu, nečistôt, kovových hoblín alebo drevných štiepok. To všetko padá do tela a do vŕtačky. Najmä ak sa práca vykonáva pri vŕtaní otvorov do stropu.

V dôsledku vniknutia nečistôt sa kazeta začne otáčať a utahovať, jej časti sú skorodované a zdeformované, čo sťažuje použitie nástroja. Aby sa tomu zabránilo, musí byť vŕtacie skľučovadlo pravidelne demontované, očistené od nečistôt a namazané všetkými pohyblivými časťami.

Na väčšine moderných vŕtačiek je kazeta namontovaná na závite a navyše je pripevnená skrutkou na konci hriadeľa. Na vybratie kazety je potrebné oddeliť jej upínacie vačky a vyskrutkovať skrutku. Malo by sa pamätať na to, že má ľavý závit a odvádza sa v smere hodinových ručičiek.

Po odstránení zaisťovacej skrutky sa kazeta odskrutkuje z hriadeľa. Tu je smer závitu normálny a musíte to urobiť proti smeru hodinových ručičiek. Pretože kazeta sa vyberá pomerne zriedka, môže tento proces spôsobiť určité ťažkosti, preto sa pred demontážou musia byť závitové spojenia dobre zvlhčené „kvapalinovým kľúčom“.

Vybratá kazeta je otočená vačkami nadol a drží ju v pästi jednej ruky a spôsobí 1-2 údery kladivom na chrbte. V dôsledku toho sú vnútorné časti zásobníka oddelené od vonkajšej klietky. Sú kovovou základňou s tromi upínacími vačkami a rozdelenou maticou rozrezanou na dve časti. Ak sa kazeta po niekoľkých ľahkých úderoch nerozloží, dôkladne sa spracuje „tekutým kľúčom“ a operácia sa opakuje.

Po umytí časti nečistotami sa na drážkovanú časť upínacích vačiek nanesie mazivo typu lithol alebo solidol. Ostatné diely nie je potrebné mazať. Postup montáže kazety sa uskutočňuje v opačnom poradí.

Proces montáže je niekedy zložitý. V tomto prípade, pri držaní častí kazety v hmotnosti, sa na sponu aplikuje niekoľko ľahkých úderov kladivom a navracia sa na svoje miesto. Zostavená kazeta je nainštalovaná na vŕtačke a využíva pracovný mechanizmus.

Zanechajte Svoj Komentár