Ako si vyrobiť pohodlné kozy na rezanie palivového dreva sami

Ťažba palivového dreva na zimu je veľmi aktuálnym problémom pre obyvateľov dedín alebo vlastníkov vidieckych domov. Nie všetky sídla sú napojené na moderné vykurovacie zariadenia, takže v nich môžete vykurovať iba pomocou kachlí na drevo.

Ak potrebujete vidieť veľké množstvo palivového dreva, potrebujete špeciálne zariadenie - kozy. Hotový dizajn si môžete kúpiť v obchode alebo si ho vyrobte z dreva a kovu.

Napriek jednoduchosti návrhu je pred začatím prác lepšie vykonať potrebné merania a urobiť jednoduchý náčrt. Kozy musia zodpovedať individuálnym parametrom majiteľa, inak sa pri pílení rýchlo unaví. Mali by ste zvážiť aj typ použitej píly - ručnú alebo benzínovú.

Teraz je ťažké nájsť ľudí, ktorí nakupujú palivové drevo ručným náradím, takže kozy sa vyrábajú hlavne pre motorové píly. Aby sa predišlo prekážkam pri práci s takýmto nástrojom, je potrebné pri inštalácii vertikálnych stojanov zariadenia brať do úvahy šírku jeho tela.

Klasickou kozou možnosťou je drevené príslušenstvo tvaru V. Môže byť stacionárny alebo skladací. Takéto kozy pozostávajú z dvoch párov vertikálne namontovaných stojanov, vzájomne spojených pod uhlom 45 stupňov, ako aj z vodorovných priečok. Stojany slúžia ako svorka na guľatinu na vrchu a nohy na spodku kozy. Sú vynikajúce pre ručné pílky, ale pri práci s benzínovým náradím bude rezaná guľatina zvierať reťaz.

Pre plynové píly je vhodná konštrukcia pozostávajúca z niekoľkých párov vertikálnych stĺpikov, vzájomne prepojených zdola vodorovnými tyčami. Na ukladanie guľatiny sa používa priečna priečka spájajúca zvislé stĺpiky. Aby sa kláda nepohybovala a nezatiahla reťaz, musia mať priečky tvar písmena V. Podobný dizajn môže byť vyrobený z dreva alebo tvarovaných rúrok. Druhá možnosť je vhodnejšia, pretože bude trvať dlhšie.

Ďalšou možnosťou pre kozu je samosvorné zariadenie pozostávajúce z dvoch kovových obdĺžnikových rámov zvarených spolu pod uhlom 45 stupňov. Jeden z rámov slúži ako základ konštrukcie a druhý má zvieraciu pätu so zubami. Počas rezania drží guľatinu. Kláda sa umiestni na jednom konci do kôz a odreže sa časť potrebnej dĺžky. Potom ho jednoducho zatlačte, keď sa rozreže.

Zanechajte Svoj Komentár