Ako si vyrobiť jednoduchý a efektívny slnečný kolektor

S neustálym zvyšovaním taríf za elektrinu stále viac a viac ľudí uvažuje o použití solárnej energie na svoje potreby. Pomocou solárneho kolektora je možné premeniť tepelnú energiu na elektrickú energiu. Ak to urobíte sami, bude to ziskovejšie ako nákup hotového výrobného zariadenia.

Dizajn môžete zostaviť na základe tepelného čerpadla alebo tepelného potrubia. Zároveň sa odporúča mať dobré vedomosti z fyziky. Myšlienka zberača vody je tiež uskutočniteľná, ale bude to trvať týždeň a bude to stáť veľa. Existujú aj iné typy zberateľov, ale ich vykonávanie je zložitejšie a nákladnejšie.

Najlepším kolektorom je vzduch. Funguje to aj pri niektorých vynechaniach zostavy, v budúcnosti ju možno upraviť, poskytuje tepelný výkon asi 70 ° C a prakticky nedochádza k ničeniu štruktúry.

Niektorým sa podarí vyrobiť solárny kolektor z odpadových materiálov: oceľové rúry, plechovky od piva, plastové fľaše a iné odpadky. Ale pre dobrý efekt musíte zobrať hliník alebo nenatieraný pozinkovaný profilovaný plech. Plocha takého kolektora môže byť vyrobená dvakrát tak veľká, čo kompenzuje nedostatok energie.

Ak sú vybrané materiály, je potrebné určiť rozmery zariadenia, miesto jeho inštalácie a začať zostavovať výmenník tepla. Pre základňu je vhodná doska OSB s hrúbkou 1 cm a je tiež užitočná pre vzduchové kanály. Montážne operácie sú nasledujúce:

  1. Na dosku OSB (1-1,5 cm väčšia ako profilovaná fólia a 10 cm od strán) sa umiestni profesionálna fólia a označia sa miesta na prívod a odvod vzduchu, vyznačujú sa bočné steny potrubia.
  2. Z preglejky sú vyrezané dva sochory, každá s šírkou 5 až 6 cm, obrobok sa položí na rebro a nanesie sa na koniec oceľového plechu, jeho obrys je označený značkou. Zlomená čiara je vyrezaná pomocou skladačky a vyleštená. Obrys rezu by sa mal zhodovať s ohybom profilovaného plechu. To isté urobte s druhým koncom listu.
  3. Zo zvyškov preglejky sú vzduchové kanály namontované tak, aby na koncoch stien boli minimálne praskliny.
  4. Zadná strana OSB je dobre vybavená základným náterom a natieraná svetlou farbou v niekoľkých vrstvách. Môžete tiež prilepiť hliníkovú fóliu alebo ešte lepšie pripevniť celý pozinkovaný plech.
  5. Na povrch povlaku je inštalovaný profilovaný list, takže jeho okraje a rebrá môžu byť ošetrené silikónom. Po celom obvode je list dodatočne pripevnený samoreznými skrutkami.
  6. Keď je celá štruktúra pripravená a vysušená, namontujú sa bočné steny a vetracie otvory. Konce ich bočných stien by mali byť umiestnené v rovnakej rovine. To umožní prilepiť sklo alebo polykarbonát na vrch.
  7. Povrch profilovaného plechu musí byť sčernený. To sa dá urobiť chemicky alebo pomocou laku a sadzí.
  8. Aby kolektor fungoval, sú k nemu pripojené vlnité rúry a ventilátor, ktorý je možné odobrať z kuchynskej digestora. Zvlnenie sa zmení na vyhrievanú miestnosť a ventilátor je pripojený k elektrine.

Je potrebné testovať kolektor za rôznych poveternostných podmienok a rôznych pozícií slnka nad obzorom. Zvyčajne 10 - 15 minút stačí na to, aby priamy vzduch dosiahol na výstupe z kolektora teplotu 70 ° C alebo vyššiu. Takýto kolektor môže byť použitý na vykurovanie malého domu.

Zanechajte Svoj Komentár