Nabíjačka autobatérie zo starého napájania notebooku

Motoristi sa často ocitnú v situácii, keď je batéria automobilu vybitá pod spodnú hranicu a nabíjačka nebola k dispozícii. Z akejkoľvek beznádejnej situácie však vždy existujú najmenej dva spôsoby. Jeden z nich je spôsobený skutočnosťou, že veľmi veľa ľudí má so sebou notebooky. A majú diaľkové napájanie na plný úväzok.

Pracovná schéma

Napájanie notebooku má výstupné napätie asi 18 voltov DC a poskytuje výstupný prúd viac ako 3 ampéry. To stačí na dobitie batérie automobilu a naštartovanie motora automobilu. Samozrejme je potrebné, aby sa v skrinke na náradie objavili potrebné veci - drôty vhodného prierezu, krokodílové terminály, automobilová 12-voltová žiarovka (napríklad H4).

V žiadnom prípade - doma úhľadne so spájkovačkou a v extrémnych podmienkach pri extrémne elegantnom zákrute je potrebné zostaviť obvod. Mínus zo zdroja napájania notebooku ide do mínus autobatérie. Plus ide na plus, ale svetlo je nainštalované v medzere pozitívneho vodiča. Slúži ako obmedzovač napätia medzi zdrojom energie a spotrebiteľom. Žiariace svetlo znamená, že prebieha nabíjanie. Ak je žiarovka v dvojitom režime pre stretávacie a diaľkové svetlo, musí byť zapojená podľa schémy súčasného fungovania dvoch režimov. Malo by sa pamätať na to, že žiarovka sa zahrieva rýchlo a silne. Musí byť umiestnený na ohňovzdornom povrchu.

Akýkoľvek elektrický proces musí byť riadený. V takom prípade by ste mali použiť jednoduchý multimeter. Aby ste zabránili častému opätovnému pripojeniu na meranie prúdu alebo na meranie napätia, môžete v príslušnom režime pripojiť dva multimetre. K dispozícii je tiež miniatúrne meracie zariadenie na súčasné sledovanie prúdu a napätia.

Ak to konštrukcia batérie umožňuje, je potrebné na nej otvoriť zátky, pretože po dokončení nabíjania odtiaľ vodík unikne.

V takejto domácej nabíjacej inštalácii bude počiatočný prevádzkový prúd viac ako tri ampéry, ale počas nabíjania veľkej batérie bude klesať. A napätie sa zvýši. Musí sa zabezpečiť, aby napätie na svorkách batérie nepresiahlo 15 V.

Okrem popísaného spôsobu môžete použiť nabíjačku z skrutkovača. Najlepšie je však použiť špeciálne nabíjanie pre autobatérie.

Keď sa motorista dostane do zložitej situácie, je dôležité, aby sa nezamieňal, ale aby sa pokojne rozhliadol. Môžete nabíjať a štartovať z iného automobilu alebo z domácich spotrebičov. Hlavnou vecou je byť inteligentný a využívať vedomosti nahromadené v živote.

Zanechajte Svoj Komentár