Prečo sa objavujú bitúmenové škvrny a ako tomu zabrániť

Pri jazde po spevnených cestách sa na karosérii vozidla objavujú škvrny bitúmenu. Stáva sa to spravidla v lete, keď slnečné teplo topí asfaltový povrch. Asfalt alebo decht, ktorý obsahuje, sa drží na pneumatikách automobilu a nastrieka sa na karosériu.

Na vozidle sa vytvárajú bitúmenové škvrny nielen za horúceho počasia. To sa môže stať aj pri jazde po novo opravených alebo novo vybudovaných cestách. Prechádzka cez nich určite zanechá na chrbte veľa miest. Zloženie tekutého bitúmenu obsahuje frakcie ľahkého oleja, ktoré sú po zahriatí schopné rýchlo preniknúť do vrstiev farby. Ak sa škvrna neodstráni v priebehu niekoľkých hodín, bude nezmazateľná. Okrem toho sa čerstvá živičná škvrna ľahšie umyje. Počas vytvrdzovania bude musieť byť bitúmen rozpustený v etapách, pričom sa vrstva po vrstve očistí.

Existuje mnoho produktov a čistiacich prostriedkov pre starostlivosť o telo karosérie. Sú založené na látkach, ktoré účinne rozpúšťajú rôzne nečistoty a súčasne nepoškodzujú lak. Existujú profesionálne kompozície určené na čistenie komplexných kontaminantov. Takéto výrobky na starostlivosť o vozidlo však nie sú určené. Spolu s bitúmenom môžu z vozidla odstrániť farbu. Aby sa tomu zabránilo, mali by sa používať opatrne a skontrolovať účinok na malú nenápadnú časť tela.

Proces odstraňovania bitúmenu z automobilu je možné rozdeliť do niekoľkých etáp. Najskôr je potrebné škvrnu navlhčiť produktom a počkať niekoľko minút, kým sa rozpustí. Potom pomocou handier skúste odstrániť bitúmen z farby ľahkými bočnými pohybmi. Nemožno votrieť škvrnu do farby. Asfalt rozmazaný handrami sa musí okamžite odstrániť. Ak sa škvrna nevymyla prvýkrát, postup by sa mal opakovať, až kým úplne nezmizne. Po ukončení práce je potrebné očistené miesto alebo celé auto dôkladne umyť šampónom. To neutralizuje účinky chemikálií zostávajúcich na povrchu laku.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť výskytu bitúmenových škvŕn na karosérii vozidla. Ak je počasie suché a horúce, ak je to možné, odmietnite cestovať po novo vybudovaných asfaltových cestách. Na uliciach so známkami opravy by mal ísť okolo čerstvo položených častí náteru. Ak nie je možné obísť čerstvý asfalt, musíte čo najviac znížiť rýchlosť pohybu. Najlepšie je jazdiť mimo zabalenej trate. Na týchto miestach je asfalt menej roztavený. A čo je najdôležitejšie, nejazdite v blízkosti dopravy, ktorá cestuje vpredu, rovnakým smerom. Najmä pre nákladné vozidlá a autobusy.

Zanechajte Svoj Komentár