Ako opraviť žiarovku

Úsporné zdroje svetla, ako napríklad LED žiarovky, sa už stávajú bežnou súčasťou. Ich vzhľad sa očakával po vývoji jasných LED diód, ktoré skutočne mohli konkurovať svetelnému výkonu s konvenčnými žiarovkami.

Dnes je v obchodoch veľa LED svetiel. Mnohí ich vo svojich domovoch nahradili žiarovkami a šetrili tak účty za elektrinu. Ale nie všetko je také ružové: existuje veľa falzifikátov, LED žiaroviek nízkej kvality, ktoré nevydrží nielen záručnú lehotu, ale slúžia aj menej ako žiarovky. A to aj napriek tomu, že ich cena je vyššia ako tá druhá.

Situácia s poruchou LED žiaroviek je nepríjemná. Remeselníci sa pripojili k riešeniu problému a dokázali, že vyhorené, úsporné žiarovky môžu byť opravené.

Konštrukcia energeticky úsporných žiaroviek je jednoduchá a pozostáva z troch častí: skrinky so základňou a filtrom; LED dosky Modul LED. Vo väčšine zariadení zo Stredného kráľovstva sa zdroje vyrábajú bez transformátorov s inštaláciou obmedzovača prúdu a napätia vo forme kondenzátorov.

V LED žiarovkách je v sérii zapojených 50 ... 60 LED. Ich reťaz je určená na spotrebu napätia 180 V. Zníženie na takú hodnotu z 220 V v domácej sieti, ku ktorej je lampa pripojená, sa vykonáva pomocou výkonového kondenzátora a rezistora.

Ak LED žiarovka náhle zlyhá, oprava sa začína vizuálnou kontrolou mikroobvodu a diód dostupných v jeho konštrukcii. Najčastejšie je príčinou vyhorenej diódy 80% porúch.

Začať odstraňovanie problémov medzi diódami. Ak vyhorí, môže sa na ňom objaviť výrazná čierna bodka. Zariadenie je odstránené a nahradené novým.

Príčinou poruchy môže byť vyhorenie odporu obmedzujúceho prúd. Zriedkavo to môže byť kondenzátor, ktorého porucha vedie k zlyhaniu ďalších prvkov LED zariadenia.

Diódy na kontrolu použiteľnosti sa kontrolujú multimetrom alebo „korunkovou“ batériou, na ktorú je pripojený odpor ohraničujúci 1 ohm. Sondy multimetra sa vzťahujú na svorky diódy; Ak je polarita správna, pracovné zariadenie sa rozsvieti. To isté sa pozoruje pri podobných manipuláciách s drôtmi z „Krona“ s odporom.

Ak je všetko v poriadku s diódami, tester nazýva obmedzujúci odpor - jeho odpor by mal byť v rozsahu 100 ... 200 Ohm.

LED žiarovky veľmi často odmietajú svietiť kvôli kontaktom „spájkovania za studena“, ktoré sa v nich používajú. Postupom času je zničený a prerušený alebo úplne zmizne kontakt medzi jednotlivými prvkami zariadenia, obvod sa preruší, čo vedie k zlyhaniu zapnutia žiarovky. Odstráňte problém opätovným spájkovaním kontaktu.

Zriedkavo sa môže pri prepätí v obvode vyskytnúť porucha kondenzátora alebo usmerňovacej diódy. Je to tak s testerom? Potom vykonajte výmenu dielca.

V drahých LED žiarovkách neexistuje kondenzátorový blok. Nahrádza ho spínací zdroj energie, ktorý sa prispôsobuje sieťovému napätiu, reguluje ho a dodáva kryštálom konštantné napätie. To neumožňuje prehriatie diód, pretože slúžia v takýchto lampách dlhý čas a zriedka sa stávajú príčinou ich zlyhania.

Ak diódová žiarovka bliká alebo sa nerozsvieti, dôvod nemusí byť uvedený. Toto správanie zariadenia je možné, ak je v jeho silovom obvode podsvietený spínač. Oprava tu spočíva vo výmene vypínača alebo odpojení diódy v ňom.

Pozrite si video: Ako vybrať správnu žiarovku LED (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár