Ako vyrobiť sondy pre multimeter

Bez sond nemôže žiadny multimeter fungovať. Zvyčajne prichádzajú s posledným. Ak sú sondy vysokej kvality, slúžia po dlhú dobu. Čas ale plynie a môžu zlyhať napríklad v dôsledku zlomenia drôtu, môže dôjsť k prasknutiu izolácie, zlomeniu hrotu. Výsledkom je, že kupujú nové alebo ich vyrábajú sami.

Najčastejšie používajú univerzálne sondy, ktoré majú jednoduchý dizajn a sú lacné. Sú zahrnuté v balení lacných modelov multimetrov. Káblová izolácia v nich je vyrobená z polyvinylchloridu (PVC); materiál zátok, držiakov špičiek - plast. Špičky predstavujú oceľové tyče, k nim je pripojený tenký vodič.

K dispozícii sú univerzálne sondy s rôznymi celkovými dĺžkami centrálnej elektródy a jej vyčnievajúcej časti z krytu. Majú rozdiely v hĺbke zátky.

Existujú značkové sondy, ktoré nemajú nevýhody vyplývajúce z ich univerzálnych náprotivkov.

Nezávislá výroba sond pre multimeter zahŕňa ako výsledok získanie produktu podobného univerzálnym. Zvyčajne vyrábajú dva typy: štandard; izolácia proti prepichnutiu.

Pre štandardné domáce sondy sa používajú skladacie rukoväte, ktoré uvoľňujú tyče, a tiež sa používajú hroty, ktoré sú k dispozícii pre šípky.

Výrobná technológia takýchto sond je jednoduchá. Do tela pera sa vyberie vhodný hrot šípu. Zahrieva sa napríklad plynovým horákom vloženým do telesa rukoväte tak, aby jeho ostrý koniec vyčnieval zo spodného otvoru, cez ktorý obyčajne opúšťa písaciu jednotku tyče.

Navlhčite kúsok spájky v kyseline, zahrejte ju a vložte vnútornú časť rukoväte na stranu, z ktorej je na ňu priskrutkované viečko, zakrývajúce horný koniec tyčinky na písanie. Ihneď tam spustili koniec kábla, ktorý bol predtým zbavený izolácie, šírky. Čakajú, kým sa spájka ochladí a prvky sa neopravia.

Na výrobu samotnej sondy, ktorou môžete prepichnúť izoláciu drôtov, budete potrebovať: klieštiny, ktoré majú vymeniteľný kábel; ihly na šitie.

Práca sa začína spájkovaním koncov ihiel s ušami na káble. Potom sa vložia do ceruziek tak, aby boli upnuté stredovou časťou klieštiny. Ihly sa fixujú vyplnením spoja klieštinou pomocou tavného lepidla. Potom sa zástrčky pripájajú na voľné konce káblov.

Aby sa výsledný produkt ľahšie použil, nasadili na farebnú zmršťovaciu trubicu. Opatrne ho zohrejte fénom, snažte sa neprehriať plast, ktorý sa môže zdeformovať.

Na ochranu prvkov sond pre domácich majstrov používajte čiapky z ceruziek a pier.

Pozrite si video: LCD digital multimeter ACDC voltage. Diode Frequency Multimeter Capacitance. A830L (December 2019).

Zanechajte Svoj Komentár