Ako urobiť provizórnu sopku

Domáce sopka je schopná deti pobaviť, predstaviť im tajomstvá prírody. Môžete ho vyrobiť z rôznych materiálov, napríklad z papiera. Na to potrebujete: hárky papiera (vhodné z časopisov, novín); kus preglejky alebo lepenky; PET fľaša obojstranná páska; múka; vodové farby (možno použiť kvaš); nožnice; ocot; štetce; jedlá sóda.

V strede lepenkovej fólie pripevnite plastovú fľašu vertikálne pomocou pásky. Kusy lepiacich pások spájajú hrdlo nádoby a okraje dna a tvoria kónickú základňu pre kráter.

Zvlnené listy papiera sú umiestnené vo vnútri kužeľa získaného z prúžkov lepiacej pásky. To poskytne hustote a objemu úpätí hory. Narežte novinové listy na široké prúžky a prilepte ich cez povrch sopky pozdĺž predtým umiestnených prúžkov lepiacej pásky.

Urobte to týmto spôsobom: múku rozriedite vodou v pomere 1: 2, miešajte do hladka; pruhy papiera sú ponorené do výslednej pasty, prilepené cez štruktúru od základne k vrchu. Nechajte plavidlo zaschnúť; na urýchlenie procesu sa môže umiestniť do mierne predhriatej rúry.

Ďalšou fázou je dekorácia výslednej hory. V dolnej časti sopky je prítomnosť vegetácie napodobnená zelenou farbou, na lúku rieky môžete tečúcu modrú kvaš. Telo vulkánu je pokryté hnedými, sivými odtieňmi. Vrch je zdobený červenou kvaš, ktorá zobrazuje lávové prúdy.

Pripravte si magickú zmes. Fľaša sa naplní do polovice teplou vodou zmiešanou s mydlovým roztokom. Nalejte sódu (2 ... 3 polievkové lyžice). Sfarbte červený ocot (150 ... 200 ml) a nalejte do nádoby. Z sopky začnú pocítiť bledúce zvuky, potom z ich prieduchov vystrekne lávová fontána. To všetko bude trvať 1 ... 2 minúty.

Domácu sopku je možné pripraviť z cesta. Použitie: múka (400 g); soľ (200); voda (150 m); vodové farby (používajú sa na farbenie potravín); pohár (môže sa nahradiť plastovou fľašou); jedlá soda; ocot; kus preglejky, lepenky.

Mäkké chladné slané cesto. Mal by sa ukázať ako hustý, nelepivý na rukách, schopný vytvoriť požadovaný tvar.

Do stredu základne (kartón, preglejka) položte pohár, dajte okolo neho cesto, usporiadajte druh hory s vetraním na vrchu. Po vysušení sa namaľujú a pôsobia rovnako ako v predchádzajúcej verzii plavidla. Robia to tiež preto, aby demonštrovali proces sopečnej erupcie, nalievania vody do pohára, pridania sódy, tónovaného octu.

Spoľahlivejšia sopka, ktorej dôkaz erupcie je možné vykonať opakovane, sa získa z hliny. Táto možnosť je však najdrahšia z opísaných možností.

Zanechajte Svoj Komentár