Ako pestovať kryštály doma

Tento proces je jednoduchý, aj keď dlhý. Je založená na kryštalizácii, ktorá začína v nasýtenom roztoku látky. Ak prechádza pomaly, potom sa vytvorí jeden, ale vytvorí sa veľký kryštál. Táto metóda sa používa na pestovanie umelých drahokamov. V dôsledku rýchlej kryštalizácie vzniká mnoho malých kryštálov - taký proces je charakteristický pre kovy.

Doma sa kryštály pestujú niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je ochladenie nasýteného roztoku, ktorý vyvoláva kryštalizáciu soli. Je to kvôli zníženiu jeho rozpustnosti.

Pomalé ochladzovanie roztoku v neprítomnosti tuhých nečistôt vedie k tvorbe malých kryštálových jadier v stenách nádrže. Potom rastú a menia sa na jeden krásny kryštál, ktorý má správne tvarovaný tvar.

Pri druhom spôsobe sa voda z nasýteného soľného roztoku postupne odstraňuje. Metóda prevyšuje predchádzajúcu metódou.

Realizuje sa jednoducho: nádoba, v ktorej sa nachádza soľný roztok, pokrytá kúskom papiera, je ponechaná v miestnosti dlhú dobu otvorená. Voda sa pomaly odparuje, čo vedie k tvorbe kryštálu. Je zavesený v roztoku na vlákne, ponechaný ležať na dne. V druhom prípade musí byť kryštál pravidelne rovnomerne rotovaný, aby sa dosiahol rovnomerný rast.

Počas tvorby kryštálu sa do nádoby naleje trochu čerstvého soľného roztoku. Nemali by ste byť naštvaní, ak má pôvodne nepravidelný tvar - samotný kryštál to napraví a na záver získa vzhľad charakteristický pre látku. Ak je v roztoku prítomný kamenec draselný, získa sa oktaedron; ak je soľ meďnatého kosoštvorca.

Najjednoduchší a najdostupnejší spôsob pestovania kryštálov zo stolovej soli, ktorá je v ktorejkoľvek domácnosti. Jej kryštál vyzerá ako bezfarebná priehľadná kocka.

Začať proces riedením soli vo vode. Do pohára sa naleje trochu soli, naleje sa voda a vloží sa do nádoby, v ktorej je teplá voda (50 ° C) (musí sa to udržiavať). Miešajte, kým sa úplne nerozpustí. Potom pridajte soľ a znova premiešajte. Toto sa uskutočňuje, až kým sa soľ neprestane rozpúšťať a nespadne na dno.

Získa sa nasýtený roztok. Nalieva sa do iného pohára, ktorý vám umožní zbaviť sa soli, ktorá zostane na dne predchádzajúcej nádrže.

Vezmite veľký kryštál soli, položte ho na spodok pohára, v ktorom je nasýtený roztok. Môže sa zavesiť na vlákno v roztoku. Ponechajte v miestnosti nádobu pokrytú papierom.

Po niekoľkých dňoch si všimnete, že sa kryštál zväčšil. Denne sa bude zväčšovať. Do pohára musíte pridať trochu soľného roztoku - to povedie k rýchlejšiemu rastu kryštálov.

Podľa opísanej technológie sa kryštály pestujú zo síranu medi alebo železa. Tieto látky sú chemicky aktívne, preto by sa s nimi malo zaobchádzať opatrne. Najmä ak sa venujete pestovaniu kryštálov s deťmi.

Po zvládnutí rastu kryštálov z jednoduchých látok sa to môžete pokúsiť získať analógmi drahých kameňov.

Zanechajte Svoj Komentár