Ako vytvoriť najjednoduchšiu nabíjačku batérií

Problém s vybíjaním batérie je vždy neočakávaný. Čiastočne je to dôsledkom zanedbania odporúčaní výrobcov nabíjať batériu každých šesť mesiacov používateľmi. Ten vyžaduje špeciálne zariadenie, ktoré často jednoducho nie je po ruke.

Aby ste sa nenašli v tejto polohe, mali by ste si kúpiť nabíjačku batérií. Ale môžete to urobiť sami, bez zručnosti spájkovania, nedostatku rádiových komponentov. Je pravda, že sa neodporúča používať neustále, pretože všetko sa deje pri napätí 220 V, čo ohrozuje život.

Výhodou remesiel je jeho jednoduchý dizajn, ktorý sa dá urobiť bez toho, aby mali veľa vedomostí v elektrotechnike a rádiovom inžinierstve. Okrem toho nie sú potrebné vzácne a drahé diely. Jedinou nevýhodou zariadenia je jeho nízka účinnosť.

Na vytvorenie jednoduchej nabíjačky potrebujete žiarovku navrhnutú pre 250 V. Z diódy je vhodná každá z nich, ktorá vydrží napätie 250 V a prúd najmenej 0,5 A.

Najjednoduchší obvod zariadenia obsahuje žiarovku a jednu diódu namontovanú v jednej línii obvodu; Druhý riadok sa pripája priamo k batérii. Prvý je pripojený k „plusu“ batérie, druhý - k jeho „mínus“.

Ak je elektrická žiarovka 100 W, potom nabíjací prúd batérie bude približne 0,25 A. Pri súčasnom pripojení dvoch žiaroviek to bude 0,5 A. To stačí na nabitie vybitej batérie motocykla, automobilu.

Zložitejší obvod má namiesto jednej diódy usmerňovací mostík, v ktorom sú štyri. Napätie zo siete 220 V je privádzané do dvoch protiľahlých (najbližších a vzdialených) rohov usmerňovacieho mostíka. Pri zvyšných dvoch sa prúd odstráni, aby sa batéria nabila, plus, ktorý vychádza z horného rohu a mínus zdola. V obvode zostáva žiarovka - je v priamke napojenej na blízky roh usmerňovacieho mostíka.

V obvode sú k diódovému mostíku pripojené štyri diódy. Je výkonnejšia, pretože pri jednej 100 W wattovej batérii bude nabíjací prúd batérie 0,5 A. Môže sa zvýšiť na 1 A pripojením druhej žiarovky paralelne s prvou.

Podľa odporúčaní je batéria nabíjaná prúdom rovnajúcim sa 10% jej kapacity. To znamená, že AK-90 vyžaduje nabíjací prúd 9 A. Čas potrebný na úplné nabitie je 10 ... 12 hodín. Nabíjací prúd je v skutočnosti polovičný a čas nabíjania sa predlžuje.

Zanechajte Svoj Komentár