Lepšie drôty s jedným jadrom

Pri rozhodovaní o tom, ktoré káble sa majú zvoliť na inštaláciu, mnohí čelia problému výberu medzi lankami a jednožilovými vodičmi. Na pochopenie tejto situácie je potrebné vziať do úvahy všetky pozitívne a negatívne stránky materiálu. Odborníci odporúčajú zvoliť jednožilové vodiče. Podrobnejšie zistíme, prečo sú takí dobrí.

Pozitívne aspekty materiálu

Prvá vec, ktorú treba poznamenať, je nízky odpor. V porovnaní s lankami sa index odporu líši pri asi 1 ohme. Rozdiel je malý, ale je. Tento rozdiel bude viditeľný pri položení značnej vzdialenosti vodičov.

To všetko sa vysvetľuje jednoducho, čím menší je prierez jedného vodiča, tým väčší je jeho odpor. Na prvý pohľad sa zdá, že uviaznuté drôty by v tomto ohľade mali vyhrať, ale nie je to tak. Medzi jednotlivými vodičmi drôtu stále existuje odpor. Z toho vyplýva, že jednožilový drôt je oveľa účinnejší.

Ďalšou pozitívnou kvalitou plného vodiča je ľahká kabeláž. V zásade to platí pre kontaktné zlúčeniny.

Pevný drôt je ideálny na spojenie spojov so značkami skrutiek. Pri upínaní drôtu skrutkou sa prierez neznižuje a teda jeho odpor neznižuje. To isté platí pre značku WAGO. Inštalácia lankových spojení pomocou takýchto značiek je veľmi náročná. Malé vedenie je neustále ohnuté a neprechádza do upínacieho prvku.

Pokiaľ však ide o zváranie kĺbov, existujú kontroverzné názory. Aj keď tu môžete zdôrazniť pozitívnu stránku použitia jednožilových vodičov. Zváranie koncov môže poškodiť alebo roztrhnúť niektoré jednotlivé drôty lanko. To do istej miery negatívne ovplyvní jeho budúcu prácu. Práca s jednoduchým drôtom je oveľa jednoduchšia. Spojenie je veľmi trvalé a odstraňuje problémy s prehriatím elektroinštalácie.

Všetky vyššie uvedené informácie slúžia iba na informáciu. Pri plánovaní práce s elektroinštaláciou vo vašej domácnosti, najmä ak ste v tomto amatérsky, je najlepšie zveriť inštaláciu odborníkom. Ale keď viete nejaké informácie o materiáloch, môžete trochu ušetriť pri opravách.

Zanechajte Svoj Komentár