Ako vyrobiť kvalitnú sedlovú rúru pre šikmé poklepanie

Pri prácach týkajúcich sa inštalácie vodovodných alebo vykurovacích potrubí je veľmi často potrebné rúry rezať v pravom uhle. A aby kvalitné spojenie nebolo také ťažké, hlavnou vecou je vedieť, aký tvar by mal byť ideálny rez rúrkového sedla a ako to urobiť. Správne pripojenie uľahčí proces zvárania rúr a výrazne zvýši pevnosť spojenia. To nebude vyžadovať žiadne drahé a sofistikované nástroje, čas a úsilie budú minimálne.

Potrebné nástroje

Na túto prácu budete potrebovať minimálnu súpravu nástrojov, z ktorých niektoré určite nájdete v domácom masteri:

  • Goniometer s zverákom na upínanie obrobku;
  • Brúska alebo píla na kov (ideálne je prvá možnosť lepšia, hlavná vec je, aby ste ju mohli používať a robiť svoju prácu pomaly, s vysokou presnosťou, stále môžete používať kovovú pásovú pílku, je to skvelé pre tento druh práce, ale bude si to vyžadovať určité pracovné úsilie );
  • Trvalá značka na uľahčenie označovania (v zásade však bez nej môžete pracovať, ak pracujete s pásovou pílou).

Pracovný proces

Práce na vytvorení ideálneho rúrkového sedla sa začnú jeho pripevnením v úchope uhlového merača pod uhlom 35 stupňov vzhľadom na pílový list na kov alebo rezný kotúč brúsky. Vysoká presnosť nastavenia uhla je dôležitá, ale stále existuje miera chyby, je to asi 2 stupne. Miesto rezu na rúre by nemalo prechádzať priamo v strede hornej strany, zarážka 5 mm.

Po vykonaní rezu odmeranej časti rúrky s vybranou možnosťou nástroja by mal byť obrobok otočený o 180 stupňov. Rúru vystavujeme tak, aby línia nového rezu bola presne symetrická k okraju reziva. Na druhej strane, keď urobíme rez, získame niečo vizuálne podobné kolíku. A to znamená, že je pripravená naša rúra s ideálnym sedlom na rezanie v pravom uhle.

Ak nezohľadníte odsadenie 5 mm od stredu hornej hrany, hrany budú špicaté a vysoké. A to zasa narúša dokonalé prispôsobenie, keď sa ponoríte do kolmej rúry. To sa však dá ľahko vyriešiť jednoduchým obrúsením ostrých hrán pomocou brúsky alebo ich orezaním kovovou pilou.

Týmto sa dokončí výrobný proces. Môžete pokračovať v inštalácii potrebného dizajnu.

Zanechajte Svoj Komentár