Protipožiarna ochrana dreva - porovnanie a výber

Jedným z najdôležitejších bodov, ktorým by sa mala venovať veľká pozornosť, je ošetrenie dreveného domu špeciálnymi protipožiarnymi zlúčeninami. Chráni sa tým strom pred kôrovcami, škodlivými baktériami, plesňami, huby a bežnými nešťastiami všetkých druhov dreva - ohňa. Toto ošetrenie umožňuje predĺžiť životnosť domu a minimalizovať riziko požiaru. Hlavnou vecou tohto postupu nie je oneskorenie a poskytnutie ochrany doma včas.
Priemerná doba výstavby dreveného domu je šesť mesiacov až rok. A po celú dobu je drevo vystavené ničivým účinkom chrobákov, húb a baktérií. Preto je potrebné ošetriť strom špeciálnymi antiseptikami čo najskôr.

Na stavenisku budú vhodné špeciálne antiseptiká, ktoré sú v prevádzke päť rokov a sú dostupné v tekutej forme. Takéto zlúčeniny nepoškodzujú drevo, nezničia jeho štruktúru, neinterferujú s výmenou vzduchu a nezanášajú póry stromu. Takéto antiseptiká prenikajú hlboko do dreva a poskytujú spoľahlivú ochranu proti plesniam, hubám, hmyzu a baktériám. Dôležitou vlastnosťou takýchto zlúčenín je skutočnosť, že sú schopné zastaviť porážku stromu v skorom štádiu.

Existujú antiseptiká, ktorých účelom je ošetrenie ťažko postihnutého dreva.

Príkladom je zloženie „Wood Healer“. Existujú tiež bežné prostriedky kombinovanej činnosti, ktoré nielen chránia drevo pred baktériami a hmyzom, ale tiež bránia poškodeniu dreva ohňom.
Vynikajúci výkon je demonštrovaný použitím primerových antiseptík. (

 • „Aquatex v pôde antiseptický“,
 • „Impregnácia pôdy“,
 • „Bioprotekcia texturolu“,
 • „Belinka Base“,
 • „Holz Impragniergrund“,
 • "Valtti-Pohyuste"
 • a ďalšie).

  Zasiahnuté drevo pred a po spracovaní

Takéto skladby umožňujú vykonávať naraz niekoľko úloh. Okrem spoľahlivej bioprotekcie pripravujú drevo na povrchovú úpravu. Základný antiseptikum zlepšuje priľnavosť dreva, znižuje spotrebu farieb a lakov a posilňuje povrch dreva. Dekoratívny náter aplikovaný na vopred upravené drevo vydrží oveľa dlhšie.
Odborníci odporúčajú proces aplikácie antiseptík na drevo v období, keď sa dom montuje. Takáto stratégia chráni strom pred biologickými škodcami po celú dobu výstavby.

Antiseptické ošetrenie sa musí vykonávať opatrne, aby sa zabezpečilo, že roztok preniká do všetkých trhlín a záhybov dreva. V opačnom prípade sa ochranná kompozícia rýchlo vymyje atmosférickým zrážaním alebo sa baktérie, spóry lišajníkov a húb môžu dostať do nechránených trhlín.

Ak antiseptiká nemajú vo svojom zložení UV filter, potom musí byť drevo po spracovaní potiahnuté farbami. V opačnom prípade môže strom stmavnúť a stratiť svoju prirodzenú farbu.
K dispozícii sú tiež primérové ​​antiseptiká s UV filtrom.

Účelom UV filtra je chrániť drevo pred spálením na slnku. Vynikajúcim príkladom takejto kompozície je antiseptický primer s UV filtrom „Valtti-Pohjuste“, ktorý sa vyrába na báze ľanového oleja. Takéto antiseptické farby lakujú drevo hnedé, a preto môžu pôsobiť ako dekoratívny povrch.
Výrobcovia tiež vyrábajú špeciálne prášky a koncentráty určené na ochranu stromu pred biologickými hrozbami počas jeho skladovania alebo prepravy.

Ako príklad práškov môže slúžiť Senezh Trans, koncentráty pôsobia ako koncentráty

 • „Senezh Eurotrans“,
 • „Biotrans - New Home“,
 • "Biocept-Trans Rogneda."

Tieto zlúčeniny sa vopred riedia vodou v pomere stanovenom výrobcom a potom sa na drevo nanášajú pomocou stavebného spreja, valca alebo konvenčnej kefy. Takéto produkty sú dočasnou antiseptickou impregnáciou, ktorá postupne preniká do stromu a ničí plesne, baktérie a modrú farbu. Drogy sú tiež schopné odradiť chyby, ale nie sú schopné ich zničiť. Ich výhodou bude tiež to, že nemenia farbu dreva a netvoria vodotesný film.
Je dôležité si uvedomiť, že aplikácia antiseptík by sa mala uskutočňovať za priaznivých poveternostných podmienok. Drevo nie je potrebné spracovávať v extrémnom horúčave alebo v mrazivom počasí a tiež sa neodporúča spracovávať drevo počas dažďa.

Ošetrenie čírym roztokom

Ak používate dezinfekčnú glazúru, prirodzená štruktúra dreva sa môže zachovať nezmenená. Výrobcovia ponúkajú dva typy takýchto zlúčenín - transparentné a priesvitné. Okrem toho môžu byť tieto výrobky zafarbené na prácu s rôznymi druhmi dreva. Pigment obsiahnutý v týchto antiseptikách poskytuje čiastočnú ochranu proti slnečnému žiareniu. Samozrejme je potrebné pochopiť, že priehľadná zasklievacia kompozícia nie je schopná chrániť proti ultrafialovému žiareniu, a preto drevo ošetrené takýmto zložením vyhorí a časom zafarbí.

Zasklievacie kompozície môžu byť tiež impregnačné a filmotvorné. Impregnácie dokážu preniknúť hlboko do vrstiev dreva a zároveň poskytujú vynikajúcu ochranu proti hmyzu, plesniam a baktériám. Neporušujú výmenu vzduchu v dreve, nestrácajú svoje vlastnosti, keď drevo napučiava alebo naopak jeho zmršťovanie. Vo všeobecnosti sa na steny vyrobené z dreva alebo guľatiny odporúčajú impregnačné antiseptické prostriedky na zasklenie.

Všetky antiseptické formulácie sa môžu vyrábať v dvoch typoch rozpúšťadiel. Obyčajná voda a organický biely lieh. Výhoda zlúčenín vody je zrejmá - sú ohňovzdorné, rýchlo schnú a neobsahujú chemické pachy. Zlúčeniny na báze vody dodávajú drevu nádhernú matnú farbu. Nevýhodou týchto antiseptík je ich vysoká cena a schopnosť umývania dreva počas prevádzky budovy.

Ťažkosti pri používaní bezfarebných antiseptík spočívajú v problémoch, ktoré sa vyskytujú pri aplikácii na drevo. Môže byť ťažké identifikovať oblasti stromu, ktoré ešte neboli potiahnuté ochrannou látkou. Aby sa predišlo takýmto nedorozumeniam, odporúča sa kúpiť mierne zafarbené kompozície tak, aby bol zreteľný rozdiel medzi ošetrenými povrchmi a „čistými“ oblasťami.

Spracovanie roztoku matovacím roztokom

Antiseptiká bieleho liehu sa lepšie hodia na vlhkosť dreva. Rýchlo prenikajú hlboko do stromu a sú tam pevne pripevnené, čím dodávajú povrchu dreva lesklý odtieň. Rozdiel medzi vodnými kompozíciami je tiež zrejmý v skutočnosti, že keď sú ošetrené drevom, hromada stúpa a po jej vyfarbení sa vytvárajú škaredé bodky a jamky. Zlúčeniny na bielom liehu v menšej miere zdvíhajú hromadu, avšak stavitelia odporúčajú brúsiť drevo medzi nanášaním vrstiev antiseptika.

Nevýhodou impregnácie organickým rozpúšťadlom je prítomnosť extrémne nepríjemného zápachu, nebezpečenstvo požiaru a existujúca pravdepodobnosť explózie. Pokiaľ ide o prvú nevýhodu, nedá sa tomu vyhnúť a posledné dve sú prakticky vylúčené pri prísnom dodržiavaní návodu na použitie výrobku.

Ochrana stromu pred ohňom

Každý určite vie, že oheň je nebezpečným nepriateľom dreva. Preto pri stavbe dreveného domu musia stavitelia ošetrovať povrch materiálov pomocou retardérov horenia, aby sa minimalizovalo riziko požiaru a, ak je to možné, znížila rýchlosť šírenia ohňa.

Na ochranu stromu pred ohňom sa používajú špeciálne impregnácie minerálnymi komponentmi. Charakteristickým znakom takýchto zlúčenín je ich hlboký prienik do dreva. Takéto impregnácie obsahujú spomaľovače horenia, ktorých účelom je zvýšenie požiarnej odolnosti konštrukcie. Nemyslite si, že štruktúra ošetrená takýmto zložením je úplne chránená pred ohňom. Nebude zachránený pred úmyselným podpaľačstvom, ale neúmyselne pred iskrami a ohňom v domácnosti.
Každý výrobok na ochranu pred ohňom má vlastnú životnosť, a preto by sa impregnácia mala aktualizovať každé 3 až 5 rokov. Toto odporúčanie sa vo väčšej miere uplatňuje na dôležité budovy alebo budovy a stavby, ktoré sa nachádzajú v ťažkom prístupe pre hasičov. Môžu to byť budovy ako chaty, letné chaty umiestnené mimo hraníc mesta, ako aj drevené konštrukcie - nosné regály alebo podlahové trámy.

Zanechajte Svoj Komentár