Farba na drevo

Prírodný drevený plot zohráva úlohu nielen ako plot vlastníka domu, ale aj ako vynikajúce dekoratívne riešenie pre krajinársky dizajn. Drevené ploty majú krásny vzhľad, sú pevné a trvanlivé a sú tiež veľmi populárne medzi prívržencami tradičného štýlu ruskej drevenej architektúry.
Malo by sa však chápať, že drevo je veľkolepým materiálom, ale zároveň je pomerne tenké a podlieha mechanickým a prírodným účinkom rôzneho stupňa (zrážky, kolísanie teploty, všetky druhy biodefunkcií, toxické zlúčeniny vo vzduchu). Tieto javy sa negatívne prejavujú na stave dreva - začína hniť, objavujú sa rôzne defekty v dôsledku vystavenia sa UV žiareniu, mráz a brúsky, huby. Strom začína stmavnúť, objavujú sa na ňom praskliny, hniloby ničia celulózu.
Za účelom ochrany dreveného plotu pred týmito nepríjemnými javmi a predĺženia jeho životnosti sa odporúča počas jeho výstavby používať hlavný spôsob ochrany - impregnáciu antiseptickým a farbiacim účinkom.

Koľko stojí maľovanie dreveného plotu

Natieranie dreveného plotu je veľmi zodpovedný proces, ktorý zahŕňa nielen maľovanie samotnej drevenej konštrukcie, ale aj jej prípravu na ňu. Pri výpočte nákladov na maľovanie dreveného plotu je potrebné zohľadniť tieto faktory:

 • kontrola a hodnotenie stavu plota z dreva, vypracovanie odhadov;
 • typ antiseptika a farby, ako aj zloženie krakovacieho dreva;
 • objem prípravných prác;
 • zložitosť farby plotu;
 • zábery z plotu;
 • maľovanie plotu „od nuly“ alebo jeho obnova.

Aby plot mohol stáť viac ako desať rokov a mať čistý, uprataný vzhľad, môže byť jeho farba zverená odborníkom, ktorí vykonajú správny proces maľovania. Na základe odporúčaní odborníkov však môžete plot oplotiť sami.

Ako maľovať drevený plot v krajine

Rozsah farieb a lakov na trhu moderných stavebných materiálov je pomerne rozsiahly. Pre bežného spotrebiteľa je niekedy zložité navigovať sa pri výbere správneho farbiaceho prostriedku. Koniec koncov je známe, že farby určené na použitie v interiéri nie sú vždy vhodné na vonkajšie použitie. Aby ste si však mohli zvoliť správnu farbu na maľovanie dreveného plotu, musíte poznať vlastnosti každého z nich. Sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • olej (alkyd) - dobre sa vstrebávajú do drevných vlákien, sú odolné voči rôznym atmosférickým javom a plesňovým infekciám, ako aj odolné voči vlhkosti. Je dôležité vedieť, že v priebehu času môže plot maľovaný alkydovou farbou meniť farbu, môže byť matný, čo je viditeľné najmä vo svetlých a tmavých odtieňoch. Olejomaľba tiež zaschne na dlhú dobu - od 7 hodín do jedného dňa alebo ešte viac. Alkydové farby však majú nízku cenu, ktorá si získala medzi spotrebiteľmi popularitu;
 • akrylátové farby - vo svojom zložení majú akrylát, materiál s dobrou elasticitou, ktorý umožňuje, aby farba nepraskla, ale natiahla sa pod rôznymi deformáciami dreva. Okrem toho sú takéto farby odolné voči parám, nezmiznú a nemenia farbu a sú tiež vysoko odolné voči rôznym atmosférickým javom;
 • pokrývajúce antiseptikum - životnosť takéhoto prostriedku je viac ako 10 rokov. Zložky antiseptika sú farba, základný náter a antikorózna úprava. Povlak antiseptikum zdôrazňuje vzor dreva, má schopnosť zosvetľovať ho, ak bolo predtým nasýtené tmavším antiseptikom;
 • zasklievacie antiseptiká - prenikajúcou štruktúrou stromu o niekoľko milimetrov slúžia tieto látky ako prekážka prieniku rôznych húb, modrých škvŕn a hniloby. Okrem toho takéto antiseptikum jasne vyjadruje vzor prírodného dreva a tiež mu dáva požadovaný odtieň. Pri maľovaní plotu pomocou antiseptického glazúry je plot zakrytý filmom, ktorý odpudzuje vodu.

Pri správnom výbere a aplikácii farby získa váš plot na dlhú dobu krásny, vizuálne efektívny vzhľad.

Ako maľovať drevený plot

Maľovanie dreveného plotu nie je vôbec ťažké, hlavná vec je dodržať všetky technologické body. Pred natieraním dreveného plotu je potrebné správne spočítať množstvo priestoru na maľovanie, zakúpiť materiál vo forme náterov, antiseptík a primérov, pripraviť potrebné nástroje a vykonať predbežné práce.

Na vyfarbenie plotu je potrebné pripraviť také materiály a nástroje:

 • farby na vonkajšie farbenie, základný náter, antikorózna septika;
 • rohová alebo ozdobná kefa s veľkosťou 4, ako aj 1 (valček, vzduchová kefka);
 • metla;
 • handry;
 • pracovné a gumové rukavice;
 • nádoba na farby;
 • vedro teplej vody.

Pred začatím maľby by mal byť drevený plot pripravený vopred. Tieto práce závisia od toho, či je potrebné maľovať plot: nový alebo starý. Príprava starého plotu na maľovanie sa vykonáva takto:

 1. Čistenie pred rôznym znečistením (prach, pavučiny, vtáčie trus, mach). Musíte tiež identifikovať oblasti, ktoré sú poškodené drevárskymi výrobcami, vyčistiť ich alebo nahradiť novými segmentmi.
 2. Škrabanie starého náteru. Farba by mala byť úplne odstránená kovovou kefou, špachtľou alebo brúsnym papierom. V niektorých prípadoch sa používa stavebný fén na vlasy alebo špeciálny zmäkčovací gél.

Musí sa tiež starostlivo pripraviť nový plot na maľovanie - dosky brúsime brúsnym papierom tak, aby bol povrch hladký a bez drsnosti. Dosky sú leštené po etapách, každá zvlášť.

Maľovanie plotu nasledovne:
 1. Primárna a antikorózna septická úprava.
 2. Natieranie nosníkov, dosiek a stĺpov, ako aj konce dosiek (na zabránenie rozkladu dreva).
 3. Farba plotu by sa mala vykonávať zhora nadol, ako je znázornené na hornej fotografii.
 4. Spodok plotu musí byť natretý umiestnením hrubého dreveného bloku pod spodný koniec dosky. Toto sa vykonáva za účelom ochrany štetca pred nečistotami alebo trávou pred zemou.

Pri maľovaní plota je potrebné zvážiť, na ktorý nástroj ho namaľujete, záleží od toho, aká farba sa použije. Najúspornejšou možnosťou je použitie kefy, hoci je to dosť pracné. Nanášanie farby pomocou valčeka je síce pohodlné a bez vysokej spotreby, ale vyžaduje ďalšie ošetrenie štetcom. Snáď najrýchlejší spôsob, ako maľovať plot, je postrek, ale nezabudnite, že pri tejto možnosti budete potrebovať viac.

Je dôležité vedieť, že najpriaznivejším obdobím na maľovanie prírodného dreveného plotu je teplé počasie bez zrážok, pretože farby a laky sú už dlho suché.

Pozrite si video: Přírodní nátěry na dřevo (Január 2020).

Zanechajte Svoj Komentár